Tim Cook, Uber’ı tehdit etti

0
298

New York Times gazetesinde yayınlanan bir habere göre; Apple CEO’su Tim Cook, Uber CEO’su Travis Kalanick ile geçtiğimiz günlerde görüştü. Bu toplantıda Cook, Apple olarak Uber’in uygulamasının gizli bir özelliğinden memnun olmadığını belirtti.

Uygulamaya gizlenen bu özellik ile Uber kullanıcılarının hangi iPhone kullandığı belirlenebiliyor ve iPhone sahiplerinin lokasyonları an ve an takip edilebiliyor.

Ayrıca Uber uygulaması iPhone’dan kaldırıldıktan sonra bile Uber hala kullanıcıları izlemeye devam edebiliyor. Apple, geç de olsa bu güvenlik ihlalini farkedip tepkisini çok sert bir şekilde ortaya koydu.

Tim Cook, Uber’ın CEO’su Travis Kalanick’i eğer Uber uygulamasındaki bu güvenlik açığını düzeltmezse, uygulamayı App Store’dan kaldırmak ile tehdit etti.

Uber, iPhone kullanıcılarını izlemesinin nedenini dolandırıcılığın ve müşteri güvenliliğini sağlamak için yaptığını belirtse de bu gerekçe Apple’ı tatmin etmedi. Uber uygulaması tahminlerimize göre bu ay içerisinde bir güncelleme alıp bu gizli takip özelliğinden arındırılacaktır.