Apple’ın onuncu yılına özel olarak tanıtmış olduğu iPhone X cihazı için tamamen işlevsel bir jailbreak sürümü ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 11.1.1 sürümünün üzerinde çalışan jailbreak, cihazın sınırlarını aşmak isteyenleri mutlu edecek gibi görünüyor.

Tanınmış güvenlik şirketi olan KeenLab çalışanlarından Liang Chen tarafından tanıtılan jailbreak iOS kullanıcıları ve geliştiricileri içinde merak konusu oldu. Henüz iOS 11.1.1 sürümünde hangi açıkların kullanıldığını detaylandırmayan şirket daha önce iOS 11 sürümünün beta sürümleri ve iOS 10.3.2 sürümü içinde jailbreak tanıtımları gerçekleştirmişti.

Bu paylaşılanlara baktığımızda, Apple’ın A11 Bionic çipi ile çalışan iPhone X modelinde iOS 11.1.1 sürümünde jailbreak çalışmalarına olanak sağlayacak açıkların olduğu anlaşılıyor. Ortaya atılan bu jailbreak haberinin, varlığıyla diğer kullanıcıları ve uzmanları heyecanlandıracağına ve geliştirme için teşvik edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Tüm bunları gözden geçirdiğimizde iOS 11 sürümü için kesin olmamakla birlikte önümüzdeki zaman aralığında bir jailbreak aracı yayınlanması muhtemel. Bu jailbreak herkes için sunulacak mı bilinmez ama bu haberin varlığıyla kullanıcıları ve geliştiricileri mutlu ettiği kesin.