Elon Musk, büyük ses getiren tünel projesine ait resmi görseller ve videoları takipçileri ile paylaştı.
Çağımızın dahisi Elon Musk’ın bir süredir yeraltını tüneller ile dolduracağı projesini mutlaka duymuşsunuzdur. Trafik sorununa karşı fütüristik bir çözüm geliştirmek isteyen Musk, bu büyük projesini hayata geçirmek için epey yoğun şekilde çalışıyor.

Söz konusu tüneller ile alakalı ‘Boring Company’ adında bir şirket kuran Musk’ın bu şirketi ile alakalı olarak daha önceden şirkete ait dev makinelerin de olduğu pek çok görsel ve belge sızdırılmıştı. Şimdi ise Musk, Boring Company şirketi ve bu şirketi ile açmaya başladığı tüneller ile alakalı bilgileri bizzat kendi, Instagram hesabı üzerinden paylaşmış durumda.

Şirketin bünyesindeki Boring 1 (ya da Gorot) adlı dev tünel kazma makinesinin de fotoğrafını paylaşan Musk, 87.940 kilometre karelik Los Angeles’ın tamamını kapsayacak genişlikte tüneller oluşturma amacında. Söz konusu makine, her ne kadar son teknoloji ürünü olsa da ilerleme hızı göz önüne alındığında bir salyangoz ile karşılaştırılabilir. Fakat Musk’ın hedefleri arasında bu makinenin hızını 10 kata kadar arttırma gibi çılgın planlar da bulunuyor.

Tüneller konusunda çoğu kişi heyecanlı olsa da deprem durumunda felakete yol açabilecek şeylerin olacağını düşünenler de mevcut. Fakat bu konuda Musk, daha önceden tünellerin her türlü deprem göz önüne alınarak, tüm koşullara uygun şekilde yapıldığını belirtmişti.

Entry hole, staging area and starting tunnel for Boring Machine 1 (aka Godot) now complete

Elon Musk (@elonmusk)'in paylaştığı bir gönderi ()

Cutterhead in operation at standard industry speed. Planning to jack this up by a factor of ten or more.

Elon Musk (@elonmusk)'in paylaştığı bir gönderi ()

The race between Gary, our pet snail who lives in a pineapple, and Godot, our tunnel boring machine, begins soon!

Elon Musk (@elonmusk)'in paylaştığı bir gönderi ()