Büyük Patlama Hakkında Bildiklerimiz Değişecek

0
206

Fizikçiler, yer çekiminin ve kuantum etkilerinin, elektromanyetik alan simetrisini bozarak, simetriyi evrenimizde imkansız hale getirdiğini keşfetti. Doğruysa, evrenin başlangıcının araştırılmasına güzel bir hoşgörü katacağı aşikar.

Yer Çekimi ve Elektromanyetizma

Yeni araştırma (Louisiana State Üniversitesi (LSU)’deki ve Universidad de Valencia, Spain’deki fizikçilerden) elektromanyetizmanın klasik teorilerden ucu açık kalmış sorulara cevap sunuyor. Bu yeni araştırma, bu gizemin parçasını çözerse, evrenin merkezine bir pencere açılabilir.

Işık içeren tüm türlerin dalgaları, manyetik ve elektrik alanlardan oluşmuştur. Yaklaşık 150 yıldır, bilim insanları, manyetizma ve elektriği bir elmanın iki yarısı olarak algıladılar ve bu fikri kabul dahi ettiler. Michael Faraday mıknatısları büktüğünde, elektriksel akımları kullanarak mıknatısları hareket ettirerek elektrik üretiyordu. Akım, bağlantı, ilişki ne derseniz deyin apaçık şekilde görülüyordu. James Clerk Maxwell, Faraday deneylerini aldı ve onları elektrik, manyetik, optik çalışmak için birleştirilmiş bir yapı olan klasik elektromanyetik teorisine dönüştürdü.

Elektromanyetizmanın gizemi, manyetik yüklerin eksikliğinde yatar. Maxwell’in teorisi, elektrik-manyetik çifteşlik olarak adlandırılan, simetri kavramına dayanır ve mıknatısların yüklü olduğunu varsayar. Aksine izole edilmemiş manyetik yükler doğada hiç gözlenmemiştir ve laboratuvarlarda aynı şekilde davranış sergileyen cismin benzeri oluşturulmuştur. Bu, neredeyse gerçek deneysel verilerdeki sonuçlarla aynıdır. Manyetik yükler yoksa, Maxwell’in simetri teorisi mümkün olmayacaktır.

Günümüzde, LSU’nun Ivan Agullo ve araştırma takımı daha önce görülmemiş şekilde manyetik tek kutupluları nasıl manyetik yükle izole ettiğini bildiklerini düşünüyorlar: Nasıl mı? Yer çekiminin ve kuantum etkilerinin, elektromanyetik alanın simetrisini bozmasıyla elbette.

“Yer çekimi manyetik tek kutupların var olup olmadığına bakmaksızın simetrisini sekteye uğratır.” diyen Agullo şu sözleri de eklemekten kaçınmaz: “Bu şok edicidir. Sözün özü, simetri evrenimizde temel düzeyde var olamaz çünkü yer çekimi diye bir gerçek var!”

Evrenin doğumunu öğrenmek

Bu yeni araştırma, evrenin kökeni öğrenme de dahil olmak üzere, diğer araştırmalara tesir edebilen birçok temel bilimsel alana meydan okuyor. Uydular, Büyük patlamadan kaynaklanan radyasyon ve evrenin tarihi hakkında değerli ip uçları tutan kozmik mikrodalga arka plan (CMB) ‘dan veri toplar.

Agullo, “CMB’nin ölçümüyle, Büyük Patlama’nın nasıl olduğu üzerine bilgilendirmeyi kesinleştireceğiz.” şeklinde basına açıklamada bulundu. Şu ana kadar, CMB verisini analiz eden bilim adamları, evrendeki yer çekimsel alanın CMB’deki fotonların kutuplaşmasını etkilemediğini kabul ettiler. Gelin görün ki, elektromanyetik simetri varsa, bu mutlak doğrudur. Fakat yoksa, kozmik evrim CMB’nin sürekli kutuplaşmasını değiştiriyor olabilir.

Bu araştırma doğruysa, bilim insanlarının yeni yollarla CMB verisini analiz etmesi gerekecektir. Gelecekteki çalışmalar için takımın odak noktası, kutuplaşmanın tamı tamına ne kadar değiştiğinin bilgisi ve bilim insanlarının bu yeni asimetrik gerçeklikle baş edebilmeleri için çözümlemelerine nasıl uyarlayabilecekleri olacaktır.